Doğal Taş Mozaik Sanatı ve Dekoratif Tablo

Doğal Taş Mozaik Sanatı

Doğal taş mozaik sanatı;  zamansız, zeminsiz ve ölümsüz sanat türevlerinden biri aslında. Tarihin sarı sayfalarının yüz yıllarca öncesinden kopup 21. yüzyılda dahi hayatımıza girebilen mozaik kelimesi etimolojik kökenini Grekçe’de ‘mousa’ dan alıp en son Fransızcada ‘mosaigue’ söyleyişiyle noktalamış.

Çingene Kızı Antep Zeugma Mozaik Müzesinde Sergilenmektedir.

Doğal Taş Mozaik Sanatı İle İlgili Küçük Ve Tarihi Bir Gezi

Mozaiğin yaşı Antik çağlara M.Ö. 4000 ila 7000’li yıllara kadar dayanıyor (eski Roma ve antik Yunan). İlk çağlarda pişmiş tuğla parçacıkları, cam parçacıkları, pişmiş toprak tanecikleri ile tasarlanan tarihi mozaikler Tunç çağında ise adeta kabuk değiştiriyor ve şaha kalkıyor. Çünkü çok renkliliğiyle stil kazanıyor. Zamanla Mezopotamya – Mısır topraklarından Anadolu’ya kadar yayılıyor. Yunan – Helenistik çağında ise mozaik sanatı fresklerden öte; duvarlara, zeminlere ve tavanlara kadar hikayevi anlatımlar, kompozisyonlar, tasvirler le yansıtılmaya başlıyor. Bizans döneminde ise mozaik sanatı kiliseleri fetih ediyor.

Dekoratif Taş Mozaik Tablo – dogaldekor.com Sitesinden Sipariş Verebilirsiniz.

Dekorasyon Alanında Mozaik Taşlarla Mistik Dünyaya Açılan Bir Kapı

Yüksek teknolojilerin getirisi olan ve çağdaş metropol kültürüyle yaşayan bir jenerasyon olsak da son zamanlarda her konuda yaşanan retroya da vintage arayışını hiç birimiz göz ardı edemeyiz. Bu tip arayışların sebebi ise insanlığın tarihe dönüş yapma özleminden başkası değil. Eğer siz de tarih kokan, yaşanmışlık yüklü mekanlara sahip olmak istiyorsanız, iç ya da dış dekorasyonlarınızda doğal taş mozaik sanatının mistik gücünden yararlanabilirsiniz.

Tarihi Eser Osmaniye Kadirli Taş Mozaik Replikası- dogaldekor.com Sitesinden Sipariş Verebilirsiniz. Doğal taş mozaik sanatının en güzel yanı da üzerinden binlerce yıl geçse de güzelliğinden asla bir şey kaybetmemesi. Yani bir başka deyişle doğal taş mozaik çalışmalar için zaman asla işlemiyor.  Şaşılacak kadar desen ve motif tekniği içeren bu büyüleyici sanat, günümüzde direkt ve endirekt teknikleriyle uygulanırken el işçiliği ise büyük sabır ve özen gerektiriyor. Hiçbir hava şartından ve nemden etkilenmiyor olmasıysa muhteşem. Bu güzel çalışmalarla her türlü desen motif ve logo çalışması meydana getirilebiliyor. Böylelikle mekanlara görseli yüksek, görkemli, tarihi ve mistik auralar kazandırılıyor.

Ayasofya Camii Taş Mozaik Tablo – dogaldekor.com Sitesinden Sipariş Verebilirsiniz.

Taş Mozaik Sanatı

Banyo ya da mutfaklarınızın duvar ya da zeminlerinde kullanabileceğiniz mermer/ doğal taş mozaik kaplamaları, doğadan gelen renklerin ve taşların etkileyiciliğiyle bir bakana bir daha baktıran doğal taş tablolar ve sanatsal mozaik tablo modelleri, zeminlerinizin merkezinde yüksek aura yaratacak olan dekoratif mozaik göbekler, duvarlarınıza hareketli bir harmoni katacak mozaik bordürler ise dekorasyon konusunda dogaldekor.com’da seçimlerinizi bekliyor.

 

Bir önceki, yazımız olan Mermer , Traverten ve Doğal Taş Nasıl Kesilir? Hangi disk testere tercih edilmelidir ? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Farklı sorularınızı, merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.