Mermer , Traverten ve Doğal Taş Nasıl Kesilir? Hangi disk testere tercih edilmelidir ?

Mermer Testeresi

Mermer  Traverten Dekoratif taşlar nasıl kesilir? Neyle Kesilir? Mermer , Traverten Doğal taş kesimi için hangi disk kullanılır?

Mermer Traverten ve doğal taşların kesimi için avuç içi taşlama motoru, jet taşı, spiral taşlama, taş kesme motoru ,makinesi gibi isimleri bulunan aleti kullanabilirsiniz.

Mermer, granit, traverten, seramik, beton gibi yapı malzemelerinin düzgün, hatasız ve kolay kesilebilmek ve güvenliğiniz için Taş kesme motoruna kesilecek meteryale uygun disk takmalısınız.
Yapı marketten almış olduğunuz avuç içi taşlama motoru içinden çıkan testere disk genellikle metal (demir) için olduğundan mermer kesemezsiniz.Kesmemelisiniz.

Öncelikle ilk adım : Doğru disk testere seçimi

Mermer ve traverten işleri yapan usta ya da firma iseniz ve taş kesimi için nalburda bulunan karbon testereleri kullanıyorsanız  1-0 geridesiniz demektir. Karbon testerelerin kullanımının yaygın olmasının sebebi hemen hemen her nalburda bulunabilir olması ve fiyatının diğer testerelere göre daha cazip görünmesidir.

Aslında bu yanlış bir yaklaşımdır. Her ne kadar kesim işlerinde kullanılsa da bize göre Traverten ve mermer kesimi için karbon testere uygun değildir. Fiyatı uygun görülebilir fakat ömrü 1-2 kullanımlıktır. Fazla ısınmadan kaynaklı karbon disk patlayabilir/fırlayabilir yaralanmalara sebebiyet verebilir. Kesimleriniz düzgün olmaz ve sizi yorar.

Mermer ve traverten kesimi için en uygun ürün hangisidir diye soracak olursanız cevabımız; Görselini paylaştığımız Elektroliz Kaplı Sonsuz testerelerdir.

Bu testereler ile mermeri ve traverteni sorunsuz bir şekilde hiç zorlanmadan rahatlıkla kesebilirsiniz.  Elektroliz kaplı testerelerin kullanma talimatlarına dikkat ederseniz uzun bir süre kullanabilirsiniz.

Mermer kesimi için öneriler;

1.Elinizdeki makinaya asla güç uygulamayın.
2.Sürekli kesim yaptığınızda testere ısınır ve kesim işlemi zorlaşır. 1 dakikada bir testerenizi 2-3 saniye boşta çalıştırıp soğumasına zaman tanıyın.
3.Kesim yaparken testereyi mermere ya da travertene her zaman 90 derecelik dik açıyla tutun.
4.İş güvenliği için koruyucu gözlük, eldiven ve toz maskesi kullanın.
5.Kesim yaptıktan sonra testere tam olarak durmadan makineyi yere bırakmayın.

İpucu: Elektroliz kaplı testerenin üzerindeki elmas tanecikleri, demir aluminyum sert beton gibi mermer traverten doğal taş harici bir metaryele temasta çabuk aşınır ve dökülür. Bir diğer değişle körlenir ve kesim işlemi yapamazsınız. Önerimiz; mermer ve traverten kesimi yaparken testerenin zemine temasını engellemek için mermerin ya da travertenin altına 5 cm lik strafor koyabilirsiniz.

İpucu2: Kesim yaptığınız taşın kenarlarının çıtlamaması için, kesim yapacağınız yere mavi bant ya da koli bandı yapıştırabilirsiniz.Bu yöntem size kesim kenarının kırıksız/çıtlaksız ve kusursuz olmasına olanak sağlar.

Bir önceki, yazımız olan Mermer masa nasıl temizlenir ? Mermerden leke nasıl çıkartılır ? %100 Etkili ! başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Farklı sorularınızı, merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.