Mermer Profil Nedir? Nerede Kullanılır?

Mermer Moulding Profiller

traverten-profilDoğal taş ile tasarlanmış olan duvar, zemin, banyo, mutfak ürünlerinin her biri hem dekoratif görünüm açısından eşsiz güzellikler sunmakta, hem de nefes alan ortamlar oluşturduğu için insan sağlığının korunması ve devamlılığı için uygun yaşam alanları yaratmaktadır.

Doğal taşlar, üreticiler için de kolaylık sağlayan hammaddelerdir. Gelişen teknoloji ile birlikte istenilen büyüklükte ve ebatta elde edilebilen doğal taşlar içerisinden mermer ve traverten taşlar, en çok tercih edilen, işlemesi, şekil vermesi kolay ve her ortama uyum sağlayan taşlar arasında yer almaktadır.

Kullanım süresinin uzun olması, uygulanan alanlarda nefes alan ve sağlıklı bir ortam oluşturması, ev-ofis gibi tüm alanların pek çok yerinde kullanılabilir olması, doğal taşlar ile hazırlanmış olan ürünlerin kullanımını giderek yaygınlaştırmaktadır.

Şu anda üretimini yaptığımız ve satışa hazır web sitemizden sipariş verebileceğiniz profil çeşitlerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz;

Bej mermer profil
Denizli traverten Profil OGEE2
Emprador Mermer Profil
Gümüş Traverten Profil
Beyaz Mermer Profil OGEE2
Noche Ceviz Traverten Profil
Mermer Kalem Profiller ( Pencil )

Aynı zamanda projenize özel imalat profil ve süpürgelik üretimi yapılabilir.

Mermer Profil Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Kalite ve işçilik detaylarda gizlidir. Mermer profillerin kullanım alanları oldukça geniştir öncelikle sıkça kullanılan yerlerden bir kaç örnek verelim;

traverten-profil-dogal-tas-uygulamalari-banyo-dekorasyon-modelleri (5)-800x600
Dekoratif patlatma doğal taş ya da hasır mozaik uyguladığınız duvarlarda kenarlarda bitiş sağlamak ve çerçeve içine almak amacıyla sıkça tercih edilir. Profiller genellikle 30-60cm arası standart ebattadır. Yan yana gelen profiller bir bütün olarak gözükür. Köşe dönüşleri 45 derece kesilmeli ve birleştirilmelidir.

İki farklı taş modeli arasında kullanılır; 
Banyonuzun zeminini ve duvarlarını taş kaplamak istiyorsunuz, fakat tüm duvarda ve yerde sıkıcı olmaması için aynı taş modelini kullanmak istemeyebilirsiniz. Duvarda kullanacağınız iki farklı taş modelini dekoratif bir biçimde birbirinden ayırmak istediğiniz anda mermer profiller imdadınıza yetişecektir. Duvarda kullandığınız taş modeli ile aynı renkte profil kullanarak iki taş kombinasyonunu birbirinden ayırıp dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz.

traverten-profil-dogal-tas-uygulamalari-banyo-dekorasyon-modelleri (6)-800x600Üst bitişlerde kullanımı;
Bu kullanım genellikle bina girişlerinde ve bina etrafı (Su basmanı,bina eteği) diye bilinen binanın çevre duvarlarında yüksekliği 120-150cm civarında doğal taş, mermer kaplanan duvarlarda mermerin üzerinde dekoratif bir  bitiş sağlamak için kullanılır.

Tablo Çerçeveleme;
Mermer profiller aynı zamanda çerçeve olarak ta sıkça kullanılmakta. Doğal taşlardan imal edilen duvara monte edilecek  dekoratif mozaik tabloların etrafında kullanabilirsiniz.

Doğal taş profiller, doğal taş ile hazırlanmış ve dekore edilmiş yaşam alanınızın son rötuşları için kullanılan özel üretim malzemelerdir. Hem ortam süslemesinin hem de dekorasyonda kullanılan doğal taş ürünlerinin güzelliğinin tamamlayıcısı olan profiller farklı renk ve şekillerde kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır.

Süpürgelik ve pervaz olarak kullanılan profillerin üretiminde kullanmış olduğumuz doğal taşlar mermer ve traverten taşlardan oluşmaktadır. Kullanılan taşın özelliğine göre farklı renklerde üretilmesi mümkün olan profillerin kullanım alanı olanı olan pervaz ve süpürgelik bölgesi de evinizin dekorasyonuna uygun renklerde sizlerin beğenisine sunulmaktadır.

mermer-kose-cita

Doğal taş profil çeşitleri ise zevkinize ve evinizin dekorasyon özelliklerine göre belirlenebilmektedir. Farklı renk seçeneklerinin yanında, sizlere sunduğumuz profil çeşitleri öncelikle inceliklerine ve kalınlıklarına göre sınıflandırılmaktadır. Bununla birlikte, taşın kendi rengi ve deseni de profillerin farklı çeşitlerde üretilebilmesine olanak vermektedir.

Doğal Taşlarla Üretilen Profillerin Üretim Aşaması

Taşların ilgili madenlerden büyük parçalar halinde çıkarılmasından, dekore edilecek alana yerleştirilmesine kadarki tüm aşamalarda taşın doğallığına zarar vermeyecek, traverten mermer özellikleri ve doğal yapısı korunmaya devam edecek şekilde işleme ve monte etme yöntemleri kullanılmaktadır.

Kalıplar halinde taş madenlerinden çıkarılan taşlar, yapılacak ürünün şekline göre kalıplara alınır ve verilecek şekle göre kesilerek bütünlüğü ve doğallığı korunarak istenilen ürün elde edilir. Kalıplara göre kesilen doğal taş parçaları üzerinde kesinlikle kimyasal madde içeren teknikler kullanılmamaktadır.

traverten-mermer-profil-modelleri

Taşların madenden çıkarılması, belirlenen kalıplara göre şekillendirilmesi ve mevcut hataların temizlenerek düzeltilmesi aşamalarının her birinde fiziksel yöntemler kullanılmakta olduğundan taşın doğallığı ile sağlanan sağlıklı ortam konsepti korunmaya devam edilmektedir.

Doğal Taşlar İle Üretilen Profillerin Uygulanması

beyaz-mermer-profil-kose-cita-modelleriDoğal taş konsepti ile dekore edilmiş mekanın son aşaması, doğal taş profiller ile pervaz ve süpürgeliklerin kaplanmasıdır. Bu aşamada kullanılacak mermer traverten profil çeşitleri arasından dekorasyonda kullanılmış olan ürünlere en uygun olan ve istenilen model ve kalınlıktaki profilin seçilmesi gerçekleştirilir.

Doğal taş ile dekore edilmiş zemin ya da duvar kaplamasının ardından, bağlantı yerleri, köşeler, pervaz ve süpürgeliklerin doğal taş profiller ile döşenmesi önerilmektedir. Ürünler arasında bütünlük sağlamak ve uygulamaların daha sağlam ve kullanışlı olabilmesi için doğal taş dekorasyonlar yine doğal taşlarla hazırlanmış olan profillerle tamamlanmalıdır.

Farklı profiller dekorasyonda tercih edilebilir olmakla birlikte, doğal taşlarla dekore edilmiş duvar veya zeminlerin profillerinin de doğal taş olmasına özen gösterilmelidir. Görünümü doğal taşa benzeyen ve kimyasallarla sıkıştırılıp şekillendirilen ürünlerin profillerde kullanılması hem doğallığın sağladığı sağlıklı ortam konseptine hem de kullanım süresine etki edecektir.

Doğal taş profillerin pervaz ve süpürgeliklere sabitlenmesi aşamasında da kesinlikle kimyasal içermeyen malzemeler kullanılması gerekmektedir. Kimyasal içerikli herhangi bir malzeme ile birleştirilen profiller, zaman içerisinde ilgili kimyasal ürün nedeniyle zarar görecek, doğallığını ve dayanıklılığını kısa sürede kaybedecektir.mermer-traverten-profil-moulding

Profillerde kullanılan traverten mermer fiyatları, diğer doğal taş ürünleri ile benzer fiyat aralığı içerisinde yer almaktadır. Taşların özellikleri, fiyat aralıkları, ağırlıkları ve hatta yüzey yapıları birbirlerine benzer olmalıdır. Dekorasyonda kullanılacak olan tüm doğal taş özellikleri benzer olduğunda, profildeki doğal taşların da fiziksel yöntemler kullanılarak şekillendirildiğinin belirleyicisi olacaktır.

Doğal Taş Profillerin Kullanımı ve Bakımı

Tüm doğal taş ürünleri gibi doğal taşlardan hazırlanmış olan profillerin kullanımı ve bakımı da özen istemektedir. Doğal taş ile kaplanmış mekanın iç veya dış mekan olması durumuna göre kullanım ve temizliği farklılık gösterecektir. Bulunan yerin kirlilik kapasitesi, taşların maruz kaldığı ve taşları kirleten etmenler çok iyi bilinirse, doğru temizlik yönteminin seçilmesi ve taşların en az zararla temizlenmiş hale getirilmesi mümkündür.

İç mekanlarda kullanılan doğal taş malzemeler, yıpranmaya daha kapalıdır ve daha kısa sürede temizlenmeleri mümkündür. Doğal taş bakımı için öncelikle dikkat edilmesi gereken unsur, temizleyici olarak kesinlikle asit ve kimyasal içerikli ürünlerin kullanılmamasıdır. Özellikle iç mekanlarda fiziksel yöntemler ve su ile temizlik yeterli olacaktır.

Dış mekanlarda kullanılmış olan doğal taş dekorasyonunun temizlenmesi için öncelikle taşın üzerindeki kirlenme oranının ve nelere maruz kalarak kirlenmiş olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Kullanılacak temizlik jelleri, doğal taşın yapısına zarar vermeyecek şekilde nötr olmalı, asit içermemelidir. Ph oranının 7-8 olduğu, nötr ürünler tercih edilmelidir.

Fiziksel temizlik yöntemleri ile direk taşlara müdahale edilecek ise asla yüzeyi çizecek tel, tarak, zımpara gibi ürünler kullanılmamalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonlarda Doğal Taş Esintisi başlıklı makalemizde mekanlarda doğal taşların kullanımı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Mağaza Adres: B.O.S.B Birlik Sanayi Sitesi 1. Cadde No:108 / Beylikdüzü / İstanbul

İletişim: 0212 875 81 15 – www.dogaldekor.com – info@dogaldekor.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.