Doğanın Bize Hediyesi ! Traverten Taş

Traverten nerede kullanılır?

Travertenler yer altında oluşan doğal kayaçlardır. Kullanım amacına uygun kesim ve yüzey işlemleri yapılarak hemen hemen tüm iç mekan dış mekan zemin döşemesi ve duvar kaplaması olarak kullanılır.

Traverten taşını neden tercih etmeliyiz ?

Traverten taşları doğal olduğu için değişken hava koşullarına oldukça dayanıklıdır. Dış mekan doğal mermer taş kullanımında en çok yaşanılan sıkıntılardan birisi mermerde bulunan kılcal sakatlar ve mermer cinslerinin çok sert olmasıdır. Cilalanmış parlak mermer  yüzeyinde bu sakatları (çatlakları) görmek oldukça zordur fakat mermerler bu sakatları içerisinde barındırır.

Peki bu kılcal çatlakların zararı nedir ? Kışın bu çatlaklardan içeriye su girer ve hava ısısının düşmesiyle yani don ile çatlamalar yaşanabilir. Traverten taşlarında bu çatlaklar bulunmaz bu yüzden dış mekan villa bahçe zemin kaplamalarında havuz kenarlarında tercih sebebidir.

Traverten taşından merdiven basamak olur mu ?

Evet. İç mekan ve dış mekanda traverten taşlarını merdiven basamağı olarak kullanabilirsiniz. Traverten basamaklarının genişlikleri genellikle 30-32cm dir.

Traverten merdiven basamağı et kalınlığı standart olarak 3 cmdir. Rıht olarak adlandırdığımız basamağın altında dik duran parça ise genellikle 2 cmlik olur. Merdiven basamakları basamak+rıht şeklinde takım olarak metretül usulü ile satılır.

Traverten delikleri  nasıl kapatılır?

Bilindiği üzere traverten kayaçları doğal delikli bir yapıya sahiptir. Bu delikler aslında su yoludur. Çoğu müşterimiz bu gözenekleri daha doğal/orjinal durduğu için dolgu yapmadan kullanmayı tercih ediyor.
Traverten gözeneklerini kapatmak için birkaç yol mevcut. Fabrikasyon dolgu olabileceği gibi uygulamadan sonrada dolgu yaparak delikleri kapatmak mümkün.
Travertenler satılırken dolgulu ve dolgusuz olarak satılmaktadır. Bu uygulama traverten fiyatları için değişken unsurdur.
Fabrikasyon dolgulu travertenler dolgu yapıldıktan sonra cilalanır ve direkt uygulama yapılır.
Eğer dolgusuz yani gözenekli traverten aldıysanız, dolgu yapmak için özel derz dolgu malzemeleri mevcut. Bunlar silikonlu esnek ve traverten rengine uygundur. Derz dolgu renk kartelasından sizin taşınıza en uygun rengi seçip derz dolgu uygulaması yaptırabilirsiniz.


Derz dolgu işlemi sanıldığı kadar zor ve meşakatli bir iş değildir. Ustanızın tek yapması gereken; Cilalı olan taşları döşedikten sonra derz dolguyu normal kıvamından biraz daha sulu yapıp taşların üzerine döküp çekpas yardımı ile gözenekler ve derzler dolana kadar gezdirmektir.Derz dolgu kuruduktan sonra üstübü ya da bir bez yardımı ile taşın yüzeyini temizleyerek işlemi tamamlayabilir.
Eğer cilasız ham traverten alıp döşettiyseniz. Aynı dolgu işlemini yine uygulayıp sistre mermer polisaj makinesi ile taşları cilalatabilirsiniz. Bu işlem zemin döşeme için en iyi sonuç veren uygulamadır.
Avantajı nedir? Taşlardaki kalibre farkı sıfır olur yani taşların birleşim yerlerindeki yükseklikler sistre olacağı için tamamı ile düz bir zemin elde edersiniz. Derz dolguda zımpara cila işlemi gördüğü için asla kararmaz.

Patlatma traverten duvar kaplamaları hakkında

Doğal rustik görüntüsü ve uygun fiyat olması sebebi ile ev dekorasyon ofis dekorasyon dış mekan dekorasyonlarında en sık kullanılan dekoratif taşların başında gelmektedir.
Bilinen renk tonları genellikle krem ve toprak olsada pembe traverten, gümüş traverten, Sarı Traverten, Scabos traverten,  light cream traverten, noce ceviz traverten olarak bulmanız mümkün.
Patlatma traverten doğal taş ebatlarını 2.3×2.3cm den 15 x Boy serbest’e kadar bulmanız mümkün. Yani dekorunuza ve zevkinize göre istediğiniz büyüklükte traverten patlatma taşlarını rahatlıkla temin edip satın alabilirsiniz.
5x5cm’e kadar olan tüm traverten patlatma taşlar filelidir.Duvara direkt file ile uygulanır. Daha büyük ebatlı taşlar ise tuğla gibi duvara dizilerek uygulanır.

Tv Televizyon ünitesi Taş kaplama için Traverten uygun mudur ?

Evde ya da ofislerde alçıpan tv ünitesi niş içi kaplamalar için en sık tercih edilen taş cinsidir. İç mekan tercih edilen doğal taş traverten renkleri genellikle gümüş traverten ve klasik travertendir. Televizyon ünitesi arkasında kullanımı oldukça yaygındır. Taşları duvara döşedikten sonra taşın üzerinden matkapla delerek taşların üzerine tv askı aparatını televizyonunuzu, raflarınızı ve dolaplarınızı rahatlıkla monte edebilirsiniz.Traverten’den tezgah olur mu ?

Traverten kalsit yapısında olduğu için aside dayanıksız taşlardır. Bu sebeple mutfak tezgahlarında traverten sizin için doğru bir seçenek olmayacaktır. Tuz ruhu, kireç çözücü gibi ağır asit içeren temizlik ürünler traverten taşını tahrip eder.Kullanımdan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Banyolarda traverten taşını tezgah olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.Tabi tezgahınızı yukarıda bahsettiğimiz kimyasallardan uzak tutmak şartı ile. Son dönemlerde revaçta olan traverten tezgah üzeri çanak lavabolar yine traverten tezgah ile kullanılmaktadır.
Traverten tezgah ve tezgah üstü çanak lavaboları temizlemek için en iyi temizlik malzemesi şüphesiz arap sabunudur. Temizlediği gibi traverten tezgahınızın yıllar sonra bile ilk günkü görüntüsünde olmasını sağlar ve parlatır. Traverten tezgah üstü çanak lavabo modellerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Eskitme traverten nedir ?
Eskitme traverten (rustik) taş, çakıllarla doldurulmuş çamaşır makinesini andıran büyük açık yuvarlak titreşimli makinaya taşlar koyulur.  Mermer eskitme makinasına konulan karolar veya döşeme taşları eskitme işlemini yapmak için çalıştırılır.

Çakıl taşları traverten mermer karolara çarpa çarpa eskitme işlemi gerçekleşir.  Taşların ne kadar eskiyeceği taşların makinada kalma süresine bağlıdır. Yaklaşık 10-15 dakika eskitme işlemi için uygundur. Eskitme yapılmış traverten taşları kenarları ve köşeleri  düz kenardan daha yumuşak daha naturel doğal bir görünüme kavuşur.

Eskitme traverten uygulama esnasında düz kenara nazaran daha kolay uygulanır. Köşeler yuvarlatılmış olduğundan döşeme esnasında hassas uygulamaya ihtiyaç duyulmaz. Diğer bir deyişle hatayı en az gösteren taşlardır.


Eskitme traverten, iç ve dış mekanlarda kullanılabilen çok yönlülüğe sahip bir taş cinsidir.
Eskitme traverten fiyatları için doğaldekor web sitesinde eskitme traverten linkini  ziyaret edebilirsiniz.

Alışıla gelmiş yapay yer seramiklerini unutun, doğal renk tonları ve dokusu ile eskimeyen bir estetik sağlar.
İç mekandan dış mekana şık tasarımlar için eskitme traverten mükemmel kalıcı  çözümdür.


Doğal  Dekor’un eskitilmiş traverten serisini sipariş etmek için 0212 875 81 15 numaralı telefondan bilgi alabilir ya da info@dogaldekor.com adresine e-posta gönderin. Beylikdüzü Doğal Taş Mermer Fabrika satış mağazasını ziyaret ederek tüm eskitme traverten, cilalı traverten, zincir kırma traverten modelleri ve çeşitlerini görebilirsiniz.
Doğal Dekor adres bilgisi için buraya tıklamanız yeterlidir. Doğal Dekor Beylikdüzü Traverten fabrika satış mağazası saatleri Pazartesi-Cumartesi  08:00-18:00 arası ziyaret edebilirsiniz..

Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere. Sağlıkla Kalın. Hoşçakalın…

 

Bir önceki yazımız olan 5×5 Gümüş Silver Patlatma Doğal Taş -DT1561 başlıklı makalemizde mekanlarda doğal taşların kullanımı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

ESKİTME TRAVERTEN DOĞAL TAŞ FİYATLARI VE MODELLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Patlatma Doğal Taş Fabrika Satış Mağazası Adres:
B.O.S.B Birlik Sanayi Sitesi 1. Cadde No:108 / Beylikdüzü / İstanbul

İletişim: 0212 875 81 15 – www.dogaldekor.com – info@dogaldekor.com

No Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.