Pencere Önü Mermeri ( Denizlikleri ) Nedir ? Ne işe Yarar ?

pencere-onu-mermeri-afis

Görsellikten daha çok teknik işlevselliği olan pencere önü mermerlerini inceliyoruz . Denizlik mermeri, pencere önü mermeri, güvercinlik diye bilinen mermerlerin asıl amacı duvarları korumaktır. Tıpkı bir şemsiye gibi duvarları yağmur suyundan koruyan denizliklerin belirli özellikleri olması gerekmektedir.

Pencere önü mermerleri için genellikle  Marmara Beyazı , Muğla Beyaz Mermeri, Afyon beyaz mermeri seçilir.

Genişliği duvarınızdan minimum 2 cm çıkıntılı (geniş) olmak zorundadır.

pencere-denizliği-montajı

Damlalık Nedir ?

denizlik-mermeri (1)

 

Pencere mermerinin alt tarafında 2-3 mm derinliğindeki çizgilerdir. Denizlik mermerinin asıl görevini işte bu oluklar yapar. Denizliğin üzerindeki su kayarak taşın altına iner  bu oluklarda birikir ve duvara ulaşamadan yere damlar. Dolayısı ile duvar sudan korunmuş olur.

Doğrama altına gelen mermer,  yani bir tarafı iç mekan bir tarafı dış mekanda kalan mermerin tek taraf damlalıklı olması yeterlidir. Ancak balkon üzeri ve teras duvarı üzerine konulan mermerin her iki tarafında da damlalık olması şarttır.pencere-onu-mermeri

Pencere Önü Denizliğinde Doğru Taş Seçimi Çok Önemlidir !

Her tür taş cinsinden yapılabilen pencere denizlikleri için ilk tavsiyemiz Afyon Beyaz Mermer’dir. İnce kristalli yapısı sayesinde güneş, sıcak, soğuk tepkimelerine en dayanıklı mermer cinsidir.

Muğla Beyaz Mermer pencere önü mermerlerinin en yaygın kullanılan taş cinsidir. Renk bakımından homojen olsa da kristal yapısından dolayı pek tavsiye etmeyiz. Balık pulunu andıran kristal yapısı belirli zaman sonra tozu, kiri içine çekmeye başlar.

Pencere önü denizlikleriniz için alternatif olarak Traverten Taşını ve Granitleri Tercih edebilirsiniz.

pencere-denizligi

Bej Mermer Pencere Denizliğini Neden Tavsiye Etmiyoruz ?

Bej mermerler yapısı itibari ile kılcal boşlukları bulunan taşlardır. Çoğu zaman gözle göremediğimiz bu boşluklardan kış mevsiminde kar suyunu emer ve don yaşandığı zaman patlama yaşanabilir. Dikkat ederseniz çoğu dış mekanda kullanılan uygulamanın üzerinden 3-4 sene geçmiş bej mermerlerin köşelerinin kırık olduğunu  ya da çatlamaların olduğunu görürsünüz. Bunun nedeni taşların altının boş olması ve bej mermerlerin kılcal çatlaklı yapısından kaynaklanır.

Pencere denizlik mermeri sürekli dış hava şartlarına maruz kaldığı için anlattığımız olumsuzluklar yaşanabilir.Bu yüzden Bilecik bej mermeri, Amasya bej mermeri, Burdur Bej Mermer,  Antalya bej mermerlerini pencere önünde uygulamak için tavsiye etmiyoruz.

Balkon Mermerleri ve Teras Duvarı Üzeri Mermerlerin Montajı İçin Püf Nokta

denizlik-mermeriMermerleri flex özellikli güçlü mermer yapıştırıcıları ile yapıştırın ve ek yerlerine akemi yerine mutlaka mermer silikonu sürün. Çünkü akemi sıcak ve soğukta mukavemetini kaybeder çatlama yapar. Uygulamada silikon kullanırsanız mermerleriniz uzun yıllar boyunca birbirinden ayrılmaz ve su sızdırmaz.

 

Mermer traverten harpuşta denizlik parapet küpeşte fiyatları için buraya tıklayın.

Yorumlarınız

  1. By yakup

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.